Reklam
Reklam
haber.wahde.com

"Altında dibi gördük, artık yükselecek"

Marc Faber, son zamanlarda sert hareketlerin yaşandığı küresel piyasalarda dengelenme beklendiğini belirterek altın fiyatlarında yükseliş öngördüğünü vurguladı

"Dr. Kıyamet" olarak tanınan ünlü yatırım uzmanı Marc Faber, Çin kaynaklı endişeler nedeniyle son zamanlarda sert düşüşlerin yaşandığı küresel piyasalarda kısa vadede dengelenme beklediğini belirtti.

ALTINDA DİBİ GÖRDÜK

Marc Faber, petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde 35-60 dolar bandında seyredebileceğini aktararak, "Petrolde 100 dolar seviyelerinin yakın zamanlarda görmeyeceğiz. Altın fiyatlarında ise dibi gördüğümüzü, yukarı yönlü trende girdiğimizi düşünüyorum" görüşünü paylaştı.

 

 

"ÇİN'İ BİLEBİLMEK ZOR"

AA muhabirine konuşan Faber, "Çin’de borsanın ne şekilde hareket edeceğini bilebilmek çok zor. ABD ve Çin’de geçici bir iniş gördük. Şubat ayında yeniden bir zayıflama olabilir mi? Mümkün Fakat şu anda görünüm yükseliş ve dengelenme yönünde. Yakın zamanda piyasalar dip yaptı. Yeniden yükseliş görülebilir. Önümüzdeki dönem, yuanın hareketine bağlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Faber, Çin Merkez Bankasının 2009 yılından beri düzenli olarak piyasalara müdahale ettiğini vurgulayarak, "Çin Merkez Bankası piyasaya para pompaladı. Fakat bunun da ekonomik aktivite üzerindeki etkilerinin bir sınırı var. Bence Çin’de ekonomik aktivite zayıf" ifadelerini kullandı.

Daha önce uluslararası medya kuruluşlarına görüş veren Faber, Çin'e ilişkin, "aşırı iyimser olmaktansa aşırı tedbirli olmayı" tercih ettiğini söylemişti.

 

"FED YENİDEN PARASAL GENİŞLEMEYE GİDECEK" 

Faber, küresel piyasalarda bu ay içerisinde yükseliş trendi beklediğini kaydederek, "ABD Merkez Bankasının (Fed) daha fazla faiz artırmayacağını düşünüyorum. Çünkü mart ayında Fed de birçoğumuz gibi ekonominin zayıfladığını görecektir. ABD’de üretim, imalat, endüstri, ihracat alanlarında şimdiden birçok resesyon söz konusu. ABD’nin bu yıl bitmeden 4. QE’yi (parasal genişleme) başlatacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Gelişen piyasalara ilişkin bir süre daha beklemede kalınabileceğini belirten Faber, "ABD piyasasından alım yapmak yanlış olacaktır. Gelişen piyasa hisseleri şu an ucuz değil ama ABD hisselerine kıyasla görece pahalı değil" dedi. (AA)